Skip to content

Christos Stylianides

Commissioner for Humanitarian Aid & Crisis Management (2014-2019), European Commission

Biography

Christos Stylianides

Christos Stylianides has been the European Commissioner for Humanitarian Aid and Crisis Management since November 1, 2014. On October 24, 2014, he was appointed by the European Council as EU Ebola Coordinator.

He was elected Member of the European Parliament in the May 2014 European elections where he served until October 31, 2014. He was twice appointed Government Spokesperson of the Republic of Cyprus (2013-2014 and 1998-1999).

From 2006-2013, he served as a Member of the Cyprus House of Representatives (elected in 2006 and 2011). During his tenure, he served as Vice-Chair of the Committee on Foreign and European Affairs (2011-2013) and as member of the Committee on European Affairs, the Committee of Internal Affairs and the Committee of Employment and Social Affairs (2006-2011). From 2006-2011, he was a member of the OSCE Parliamentary Assembly and was elected Member of its Bureau in 2012.

Stylianides received a number of honorary awards including the Golden Decoration of Honour by the Federal Agency for Technical Relief (THW) of the Federal Republic of Germany, the Gernika Prize for Peace and Reconciliation, the “Yannos Kranidiotis Award” for his contribution to the European project. He was declared “Political Champion for Education in Emergencies” by the Malala Fund.

Affiliations

  • Commissioner for Humanitarian Aid & Crisis Management (2014-2019), European Commission
 
Close